« wstecz

Łódź

W ostatnich latach Łódź dynamicznie rozwija się jako miasto nowych technologii i mediów, otwarte na inicjatywy i rozwój, stawiające na nowe branże. Rozwój nowych technologii to jeden z podstawowych celów strategicznych Łodzi. W samej Łodzi, jak i w regionie planuje się zainwestować najwięcej w badania naukowe oraz unowocześnienie i rozwój istniejących przedsiębiorstw. Dzięki dotacji z Regionalnego Projektu Operacyjnego powstał Łódzki-Regionalny Park Naukowo-Technologiczny. Ten swoisty inkubator ma za zadanie przyciągnąć do Łodzi najnowocześniejsze firmy. Wszelką pomoc otrzymują przedsiębiorstwa przede wszystkim z branż: informatycznej, mikromaszynowej, specjalistycznej produkcji leków i kosmetyków oraz odnawialnych źródeł energii.

Opisując nowoczesne technologie w Łodzi, koniecznie trzeba wspomnieć o największych inwestorach, również tych skoncentrowanych na produkcji, wraz z którymi do miasta wkroczyła najnowocześniejsza myśl techniczna, np. nowa fabryka Della, jest ona najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym w strukturze koncernu na świecie. Łódzka fabryka jest o tyle ważnym punktem w strategii Della, że jest zlokalizowana zaledwie 500 km od rynków informatycznych Europy Środkowej, które w ciągu najbliższych pięciu lat mają rozwijać się w tempie 14 proc. rocznie. - Sprawdzaliśmy całą Europę i okazało się, że właśnie w Łodzi są najlepsi pracownicy: utalentowani, ambitni wykształceni. Dodatkowo miasto oferuje przyjazne otoczenie dla biznesu. Będziemy polecać to miejsce naszym dostawcom - powiedział Michael Dell, właściciel i zarazem dyrektor zarządzający Della.

Na bardzo pozytywny czynnik ludzki, który sprzyja inwestowaniu w nowe technologie w Łodzi, zwraca uwagę również Hans Werner Hoefer, dyrektor BSH w Łodzi: - Gdy 15 lat temu weszliśmy do Łodzi, nie myśleliśmy o innowacjach. Dziś wiem, że są tu możliwości. To mieszkający tu ludzie spowodowali, że w Łodzi otworzyliśmy centrum badań i rozwoju - powie­dział dyrektor Hoefer. Czynnik ludzki, o którym tak dobrze wyrażają się zagraniczni inwestorzy, to oczywiście studenci łódzkich wyższych uczelni, zwłaszcza Politechniki Łódzkiej. Siłą Łodzi są młodzi ludzie. W raporcie KPMG „Innowacyjność miast. Łódź na tle najbardziej innowacyjnych dużych miast w Polsce" oceny łódzkich absolwentów są bardzo dobre. I to w najważniejszych kategoriach, jak samodzielność i pomysłowość. Bardzo dobrze wypadła też umiejętność pracy w zespole. Przy tej okazji warto się pochwalić wysoką dynamiką zgłoszeń patentowych na łódzkich uczelniach oraz korzystnym stosunkiem liczby wykładowców do liczby studentów, niż na przykład w Krakowie czy Wrocławiu.

Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej jako pierwsza uczelnia w Polsce podpisała umowę o utworzeniu Symbian Academy. Dzięki niej łódzcy studenci będą mogli poznać popularny system operacyjny dla telefonów komórkowych Symbian. Takich akademii na świecie jest 49, ale w samym tylko ubiegłym roku sprzedanych zostało 77 mln urządzeń pracujących w tym systemie. W Łodzi wraz z rozwojem firm infor­matycznych specjalistów od Symbianu poszukuje kilkanaście firm informatycznych.

Opisując Łódź nowych technologii, nie można nie wymienić firm, które sensu stricto należą do branży nowoczesnych technologii. Comarch - globalny producent rozwiązań biznesowych branży IT, który eksportuje swoje technologie na cały świat. AMG.net - rodzima łódzka spółka, która w 2006 roku dołączyła do jednej z największych grup informatycznych Grupy Bull. AMG.net jest liderem budowy w Polsce systemów obsługi klienta i tworzenia portali, zwłaszcza w sektorze telekomunikacji i finansów. Transition Technologies, który wygrał milionowy kontrakt od producenta samolotów, dzięki czemu łódzki oddział będzie odsługiwał wszystkie kluczowe systemy informatyczne dla Airbusa. Do istotnych firm IT należy zaliczyć przedsiębiorstwo Cy-bercom i Accenture z jej Centrum Rozwiązań Informatycznych (Accenture Technology Solutions). Ta ostatnia firma jest przykładem dobrej współpracy prywatnego przedsiębiorcy i władz miasta, które konsekwentnie realizują strategię pozyskiwania przedsiębiorstw nowych technologii. Owocem tej współpracy była realizacja szkolenia pracowników w programie finansowanym z funduszy europejskich. Jeżeli branża IT nie będzie zwalniała swojego tempa rozwoju, to już wkrótce Łódź  będzie słynna z firm informatycznych. Zaledwie w ciągu kilku ostatnich miesięcy swoje filie otworzyły w Łodzi trzy brytyjskie firmy informatyczne: EMCC Software, Peer2Peer oraz Mobica.

W Łodzi, mieście nowoczesnych technologii w Łodzi nie zapomina się także o historii, i bogatej tradycji kulturalnej stanowiącej podłoże wszelkich zmian zarówno w przeszłości jak i obecnie. Łódź stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Kulturalne aspiracje miasta to nie tylko szansa na zaprezentowanie swojego artystycznego potencjału. To także widoczny dowód na rozwój Łodzi- stawiającej na biznes i kulturę dynamicznej metropolii w centrum Europy.
Dbając o artystyczne „wnętrze" miasto nie zapomina o pielęgnacji i odnawianiu swojej architektury. Nie tylko pojawia się nowoczesna zabudowa miejska. Łódź pięknieje także dzięki dbałości o bezcenne budownictwo pofabryczne i rezydencjalne. W zabytkowych obiektach powstają lofty, biurowce, hotele i centra kultury. Wielkie nadzieje na nowe architektoniczne życie miasta wiązane są z rewitalizacją osiedla Księży Młyn oraz dawnej elektrowni EC-1 (połączonej z budową nowego centrum miasta w rejonie dworca Łódź Fabryczna). Temu drugiemu przedsięwzięciu towarzyszy przebudowa istniejącej sieci linii kolejowych i przygotowanie ich pod sieć kolei dużych prędkości, która w przyszłości połączy Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Nowe centrum miasta będzie żyć sztuką - ulokują się tam instytucje kulturalne, tam powstanie też nowoczesny budynek Specjalnej Strefy Sztuki.

Łódź przeżywa drugą młodość. Miasto, jak przed laty, znów przyciąga rzesze inwestorów z kraju i z zagranicy. Firmy takie jak: Dell, Gillette, Merloni, Coca-Cola, Metro AG, LG Group, Fujitsu zadomowiły się w Łodzi dzięki bogatemu zapleczu naukowo-technicznemu oraz wyspecjalizowanej kadrze, rekrutującej się głównie spośród absolwentów łódzkich uczelni. Z roku na rok przyjeżdża tu też coraz więcej turystów. Przyszłość rysuje się jeszcze ciekawiej. Za kilka lat pod Łodzią skrzyżują się autostrady A1 i A2. Stale rozbudowuje się Port Lotniczy im. Władysława Reymonta. W powstającej hali wielofunkcyjnej jeszcze w tym roku rozgrywane będą Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn oraz siatkówce kobiet, a w 2014 r. zobaczymy tu mecze Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn. Wrótce ofertę „sportowej" Łodzi wzbogaci nowy stadion miejski, który powstanie w ciągu najbliższych 3 lat.

Wszystko to, pozwala żywić uzasadnione nadzieję, że rozpoczęte procesy i zmiany zarówno dziś i w przyszłości w pełni uprawnią Łódź do posługiwania się mianem Miasta Innowacji.

 

« wstecz