« powrót

Aktualności

  Z miłości do drewna i Łodzi  - Na pieńku
Z miłości do drewna i Łodzi - Na pieńku
2018-01-02

Patrycja i Łukasz Chrzanowscy oraz ich firma Na Pieńku to przykład działalności zrodzonej z pasji. Oboje zakochali się w drewnie i Łodzi. W swoich produktach łączą rzemieślniczą tradycję z nowoczesnym

Oboje zakochali się w drewnie i Łodzi. W swoich produktach łączą rzemieślniczą tradycję z nowoczesnym designem. Patrycja i Łukasz Chrzanowscy oraz ich firma Na Pieńku to przykład działalności zrodzonej z pasji.

Na Pieńku działa formalnie od marca br., jednak zarówno sam pomysł na biznes, jak i pierwsze designerskie meble powstały już kilka miesięcy wcześniej. Wśród oryginalnych produktów znajdują się m.in. stolik z blatem z plastra sosny czy geometryczne wieszaki.

Inspirowani naturą

Na Pieńku specjalizuje się w wykonywaniu oryginalnych mebli oraz w aranżacji wnętrz. Wśród wyrobów firmy można odnaleźć wiele nowoczesnych wieszaków, stolików kawowych czy wysp kuchennych. To, co wyróżnia każdy z produktów, to designerski wzór i ręczne wykonanie. – Poruszamy się w stylistyce nowoczesnej, loftowej, skandynawskiej i industrialnej, jednak ponadczasowość drewna dobrze sprawdzi się w każdej przestrzeni – podkreśla Patrycja Chrzanowska, właścicielka firmy. – Tworząc projekty, inspirujemy się wszystkim, co nas otacza: ludźmi i ich potrzebami, przestrzeniami i ich funkcjonalnością, architekturą, a w związku z tym, że wykorzystujemy drewno, przede wszystkim przyrodą – podkreśla.

Firma, oprócz produkcji mebli na indywidualne zamówienie, opracowuje również własne kolekcje i modele. Główny materiał, z którego są one wykonane, to drewno. Projektanci często łączą je z elementami metalowymi, które nadają meblom niepowtarzalnego wyglądu.

Biznes zrodzony z pasji

Właścicielka Na Pieńku podkreśla, że stworzony przez nią biznes zrodził się z zamiłowania jej i jej męża do sztuki, estetyki i designu. – Od zawsze zwracałam uwagę na konstrukcję, pochodzenie, użyte materiały. Interesowało mnie, kto i gdzie wykonał przedmiot, którego używam – przyznaje Patrycja Chrzanowska. – Pasja zrodziła się z pierwszego mebla zrobionego samodzielnie na własny użytek. Wykonaliśmy go z moim partnerem Łukaszem. Zaczęliśmy projektować i produkować meble, początkowo dla rodziny i znajomych, a od czasu założenia formalnej działalności również dla klientów – wyjaśnia.

Co ciekawe, projektantów połączyło nie tylko zamiłowanie do designu i drewna, ale również Łódź. Patrycja Chrzanowska jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, a jej mąż Łukasz studiował inżynierię środowiska na Politechnice Łódzkiej. – Ja jestem z Łowicza, Łukasz z Kalisza, a do Łodzi przyjechaliśmy studiować – tłumaczy Patrycja. – Zostaliśmy w tym mieście z miłości do niego i do drewna. Podkreślamy to w naszych materiałach reklamowych poprzez hasła „z miłości do drewna” i „wyprodukowano w Łodzi” – przyznaje.

Naprzeciw wymagającym klientom

To, co z pewnością wyróżnia Na Pieńku na rynku meblarskim, to jednostkowe podejście do projektowania wyposażenia na indywidualne zamówienie. Jak podkreśla właścicielka, ich klienci są bardzo wymagający. Oprócz nowoczesnych rozwiązań wzorniczych oczekują również dostosowania produktów do własnych upodobań. – Nasi klienci to ludzie świadomi nowych trendów, orientujący się w rynku najnowszych osiągnięć wzornictwa. To osoby wrażliwe na piękno i oryginalność, obdarzone wyrafinowanym gustem, wywodzące się często ze środowisk artystycznych – podkreśla właścicielka Na Pieńku.

Oferta firmy skierowana jest nie tylko do osób prywatnych. Coraz częściej meblami Na Pieńku interesują się również klienci biznesowi. Oryginalne drewniane meble doskonale sprawdzają się w aranżacjach biurowych, sklepach i innych ośrodkach użyteczności publicznej.

Poczucie misji

Jednak Na Pieńku nie działa jedynie dla celów zarobkowych. Właściciele przedsiębiorstwa chcą przybliżyć swoim klientom i otaczającemu ich środowisku wieloletnią stolarską tradycję. Jak przyznają, sami cały czas doskonalą się w technikach ręcznej obróbki drewna. Zdobyte umiejętności chcą wykorzystać zarówno do wykonywania swoich produktów, jak i do edukacji innych w tym zakresie. – Naszą misją jest nauczanie stolarstwa. W dzisiejszym świecie podstawowe umiejętności rzemieślnicze są w zapomnieniu – przyznaje Patrycja Chrzanowska. – Jednocześnie ludzie coraz częściej pytają, jak coś jest zrobione. Chcą mieć wpływ na tworzenie przedmiotów codziennego użytku, chcą wiedzieć, z czego zostały wykonane ich ubrania czy meble – dodaje. Pomocą w realizacji planów ma być Stolarnia Miejska, którą Chrzanowscy mają w dalekosiężnych planach. W ramach niej każdy, kto chciałby samodzielnie spróbować zrobić prosty mebel z drewna, mógłby wynająć zarówno przestrzeń, jak i niezbędne narzędzia do pracy. Właściciele biznesu chcieliby również organizować warsztaty, w ramach których przybliżaliby techniki stolarskie. Prowadzone zajęcia dotyczyłyby także wykorzystania materiałów recyklingowych w projektowaniu mebli.

Jednak najbliższym planem przedsiębiorców jest otworzenie stacjonarnej siedziby dostępnej dla klientów. – Chcemy stworzyć miejsce, które będzie połączeniem pracowni i sklepu, miejscem kreatywnych spotkań z klientem i inwestorem. Rodzajem concept store’u czy showroomu – przyznaje właścicielka. – Chcemy być widoczni i dostępni dla naszych klientów – podkreśla.

Obecnie firmę tworzą we dwoje Patrycja i Łukasz Chrzanowscy. Ona odpowiada za artystyczną stronę projektów. Mąż zaś jest odpowiedzialny za projekty techniczne i konstrukcje mebli. W czerwcu br. Na Pieńku zostało wyróżnione w konkursie Młodzi w Łodzi.  

Katarzyna Jóźwik

« powrót